Baza wiedzy

Technologia UVC w walce z koronawirusem.

Obecnie występująca na świecie pandemia SARS-CoV-2 pokazuje jak ważne jest przestrzeganie higieny w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. Niezależnie od zastosowanych środków i procedur dezynfekcyjnych niemożliwe jest całkowite wysterylizowanie otoczenia. Aerozole w powietrzu, na przykład w poczekalniach czy biurach oraz wirusy na powierzchniach przedmiotów użytku codziennego, stanowią ryzyko, które można zmniejszyć dzięki technologii UVC.

Koronawirus (Coronavirus) jest rodzajem wirusa RNA zaliczanego do rodziny Coronaviridae. Koronawirusy przenoszą się poprzez pośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami i ludźmi bądź nosicielami wirusa. Zakażenie następuje drogą kropelkową poprzez kichanie bądź kaszel.
Aktywna obecność wirusa w środowisku zależy od wielu czynników, takich jak temperatura, wilgotność i struktura i rodzaj powierzchni. Zgodnie z aktualną wiedzą, SARS-cov-2 może być zakaźny do 3 godz. w powietrzu, do 4 godz. na materiałach miedzianych, do 24 godz. na kartonie i do 2–3 dni w przypadku stali nierdzewnej i plastiku.

Oddziaływanie UVC na Koronawirusa

Kompletna cząstka wirusa o kulistym kształcie i średnicy 12-160 nm, składa się z rdzenia (pojedyncza nić kwasu rybonukleinowego RNA), otoczki białkowej oraz dwuwarstwowej osłonki lipidowej z dużymi wypustkami tworzącymi wieniec w kształcie korony, od której wirus bierze swą nazwę.
Promieniowanie UVC o długości fali 253,7 nm skutecznie przenika przez warstwę ochronną wirusa i niszczy materiał genetyczny tworząc dimery pirymidynowe i hydraty urydyny. Informacja genetyczna do dalszej reprodukcji jest utracona, a cykl infekcji nieodwracalnie przerwany.

Standardowe dawki LD90

W zależności od rodzaju wirusa do jego unieszkodliwienia potrzebna jest odpowiednia dawka promieniowania UVC. Dawka potrzebna do zniszczenia 90% cząstek wirusa jest określana jako LD90. W przypadku wirusów grypy dawka śmiertelna wynosi 2 mJ/cm2, jednak w przypadku Koronawirusa, większość ekspertów zaleca LD90 o wartości 4 mJ/cm2. Ważne jest jednak również, czy wirusy mają być dezaktywowane w powietrzu, kroplach, krwi lub wodzie. Do dezynfekcji gładkiej powierzchni nawet do 99,9% wymagana jest około trzykrotna dawka LD90, tj. od 9 do 18 mJ/cm2 dla koronawirusów.

Dezaktywacja wirusów na powierzchniach

Promienniki sufitowe i ścienne WDS (z osłoną) i WDO (otwarte) dezynfekują powietrze i powierzchnie oddziałując dawką UVC bezpośrednio. Ponieważ bezpośrednie działanie promieniowania UVC powoduje oparzenia skóry i oczu ludzi, istotne jest odpowiednie ustawienie emiterów oraz ich używanie podczas okresów przestojów i w pustych pomieszczeniach.

Komory dezynfekujące

W komorach do dezynfekcji można skutecznie czyścić z drobnoustrojów i wirusów stetoskopy, maski, telefony komórkowe, narzędzia, etc. UVC Box emituje wewnątrz komory promieniowanie o średniej mocy 10 mW/cm2, gdzie po 2 minutach osiąga się nawet 120 mJ/cm2, co powoduje zabicie wszelkich struktur pochodzenia wirusowego i bakteryjnego, nawet w tkance i na szorstkich powierzchniach. W przypadku miejsc, gdzie towary przychodzące poddawane są dezynfekcji stosuje się śluzy lub całe pomieszczenia wyposażone w promenniki UVC. Towary i paczki dostarczane na taśmach przenośnikowych mogą być w 99% wolne od wirusów.

Cyrkulacyjne dezynfektory powietrza skutecznie redukują obciążenie wirusami

W poczekalniach, w których wiele osób pozostaje w zamkniętych przestrzeniach, znacznie wzrasta stężenie wirusów i bakterii w powietrzu. Kaszel i kichanie uwalniają do powietrza zainfekowane wirusem aerozole i drobne kropelki. Urządzenia do dezynfekcji powietrza, takie jak V-Lab, przetłaczają zasysane powietrze przez osłonięte promienniki UVC, skutecznie redukując obecność drobnoustrojów.

Wydajność V-Lab do 100 m3/h powietrza oraz skuteczność do 99,9% sprawiają, iż urządzenie te jest idealne dla laboratoriów, gabinetów, poczekalni, pomieszczeń biurowych. W skali przemysłowej zastosowanie znajdują urządzenia serii V o wydajności 300, 500 lub 1000 m3/h. Dawka 16 mW/cm2 przy czasie napromieniania wynoszącym ok. 1 sekundę oznacza dezaktywację koronawirusów i ich redukcję do poziomu 3log (99,9 %). Ukierunkowany przepływ powietrza chroni personel i klientów, jednocześnie tworząc obszary o wysokiej stopniu sterylnego powietrza.

W wielu przypadkach wykorzystanie technologii UVC stanowi część zabezpieczeń, które umożliwiają normalną działalność biznesową o wysokim stopniu bezpieczeństwa personelu. Powierzchnie i powietrze do oddychania mogą być skutecznie oczyszczone z wirusów, a smartphony, narzędzia i inne pomoce mogą po użyciu być przechowywane w sterylnych warunkach.

Technologia UVC nie powstrzyma pandemii, ale jest ważnym elementem w walce z Koronawirusem oraz skutecznie przyczynić się do redukcji zagrożenia mikrobiologicznego, tym samym chroniąc Nas przed nowymi zakażeniami.